تبلیغات
همه چی از همه جا، همه جور - آموزش شارژ كارتریج پرینتر لیزری HP مدل‎های 1150 - 1200 - 1300: محرم
یکشنبه 12 اردیبهشت 1389

آموزش شارژ كارتریج پرینتر لیزری HP مدل‎های 1150 - 1200 - 1300:

   نوشته شده توسط: نصیر دوستی    نوع مطلب :آموزش ،

قبل از اقدام به شارژ كارتریج، یكبار كلیه مراحل را  در ادامه مطلب تا انتها مرور كنید.

- كارتریج را به شكلی قرار دهید كه فلش روی مخزن تونر سوخته به سمت شما اشاره كند (شكل 1).

- شاتر درام را باز كنید و به كمك یك پیچ گوشتی تخت، طرف راست شاتر را از جایگاه خود خارج كنید و بالا بیاورید (شكل 2).

  (شاتر درام: حائلی كه شبیه یك در متحرك كل درام را می‎پوشاند و از آن محافظت می‎كند.)

 


شكل 1

شكل 2

 

- طرف چپ شاتر (كه فنر دارد) را در جای خود به سمت راست بلغزانید تا خارج شود. مراقب باشید فنـر شاتر را گم نكنید (شكل 3 و 4).

 


شكل 3

شكل 4

 

- توسط یك مته سایز 3 سوراخی روی برجستگی پلاستیكی كه پین كارتریج را پوشانده است ایجاد كنید (شكل 5).

 توجـه: سوراخ ایجاد شده به اندازه‎ای باشد كه پین كارتریج نمایان شود و زیاد عمیق نباشد.

- توسط یك ابزار سر خم (شبیه یك پیچ گوشتی نازك كه سر آن خم شده است) پین را به سمت بیرون فشار دهید (شكل 6). هنگامی كه سر پین از كارتریج خارج شد آن را توسط یك انبردست یا سیم‎چین خارج كنید.

 


شكل 5


شكل 6

 

- سوراخ دیگری در سمت چپ مخزن تونر سوخته توسط مته ایجاد كنید (شكل 7). عمق سوراخ به اندازه‎ای باشد كه انتهای پین كارتریج نمایان شود (این كار نیاز به اندكی تمرین دارد).

- توسط ابزار سرخم، پین را به سمت چپ فشار دهید. پس از خارج شدن سر پین آن را توسط انبردست یا سیم‎چین خارج كنید (شكل 8).

یادآوری: برای استفاده از ابزار سرخم ممكن است مجبور باشید سوراخ ایجاد شده را اندكی به شكل بیضوی در آورید.

 


شكل 7


شكل 8

 

- دو نیمه كارتریج را از یكدیگر جدا كنید.

هشـدار: درام، حساس‎ترین قطعه كارتریج است كه عمل چاپ را انجام می‎دهد. هنگام كار با آن مراقب باشید ضربه نخورد.

- پیچ درپوش نگهدارنده درام را باز كنید و درپوش را بردارید (شكل 9).

- چرخ دنده درام را بگیرید و آن را بلند كنید. در حالی كه درام را در خلاف جهت حركت عقربه‎های ساعت می‎چرخانید به سمت خود بكشید تا از محور خود خارج شود (شكل 10)

 


شكل 9


شكل 10

 

- PCR را به دقت از جای خود بلند كنید (شكل 11). گریس‎های شفت PCR را با دستمال كاغذی تمیز كنید و مراقب باشید گریس با بدنه PCR تماس پیدا نكند. سپس PCR را توسط یك دستمال بدون پرز تمیز كنید.

- دو پیچ وایپر بلید (wiper blade) را باز كنید (شكل 12). وایپر بلید را با احتیاط از جای خود بلند كنید و در صورت امكان آن را با دستگاه دمنده هوا تمیز كنید. لبه پلاستیكی وایپر بلید را با دست یا دستمال تمیز نكنید؛ فقط هوا بگیرید.

 


شكل 11


شكل 12

 

- تونر سوخته‎های داخل مخزن را خالی كنید و با هوای فشرده تمیز كنید.

- وایپر بلید را در جای خود قرار دهید و دو پیچ آن را ببندید (شكل 13).

- توسط گوش پاك‎كن محل نشستن PCR را تمیز كنید و PCR را در جای خود نصب كنید (شكل 14).

 


شكل 13


شكل 14

 

- درام را در حالی كه در خلاف جهت حركت عقربه‎های ساعت می‎چرخانید به محور وارد كنید (شكل 15).

- درپوش نگهدارنده درام را در محل خود قرار دهید و پیچ آن را ببندید (شكل 16). درام را 5-4 دور در جای خود بچرخانید. جهت چرخاندن درام: چنانچه از بغل به درپوشی كه جا زده‎اید نگاه كنید جهت چرخش درام باید خلاف جهت حركت عقربه‎های ساعت باشد.

در این حالت درام باید آزادانه در جای خود بچرخد. اگر درام حین چرخش از ابتدا گیر می‎كند كمی تونر روی سطح آن بمالید و مجدداً درام را بچرخانید تا روان بگردد. نیم تنه درام را دور از نور به كناری بگذارید.

 


شكل 15


شكل 16

 

- پیچ درپوش چرخ دنده‎ها را باز كنید (شكل 17) و درپوش را بردارید.

- سه چرخ دنده را از محل خود خارج كنید (شكل 18) و به چرخ دنده چهارم دست نزنید (این چرخ دنده زیر چرخ دنده بزرگ قرار دارد و به همزن داخل كارتریج متصل است).

 


شكل 17


شكل 18

 

- در سمت دیگر مخزن تونر، پیچ را باز كنید و درپوش را بردارید (شكل 19).

- غلطك مغناطیسی جذب تونر را از روی مخزن تونر بردارید. بازوی نگهدارنده سفید رنگ و بوش پلاستیكی بزرگتر را از سمت چپ و پلیت برق‎رسان و بوش پلاستیكی كوچكتر را از سمت راست غلطك خارج كنید (شكل 20).

- غلطك مغناطیسی را ابتدا با هوای فشرده و سپس با دستمال بدون پرز تمیز كنید.

 


شكل 19


شكل 20

 

- دو پیچ دكتر بلید (doctor blade) را باز كنید و آن را از جای خود خارج كنید (شكل 21).

توجـه: دكتر بلید كارتریج HP 1300 یك نوار چسبنده نازك در سمت داخل دارد. برای استفاده مجدد از همین بلید مراقب باشید نوار چسبنده كثیف نشود تا خاصیت چسبندگی خود را از دست ندهد. بدون این نوار چسبنده ممكن است تونر از لبه خمیده عقب بلید نشت كند.

- داخل مخزن تونر را توسط هوای فشرده تمیز كنید و به مقدار مورد نیاز تونر داخل مخزن بریزید (حدود 150 گرم كه به نوع تونر نیز بستگی دارد). برای این كار ابتدا تونر را در قوطی خود خوب تكان دهید. سپس آن را داخل یك كیسه پلاستیكی كوچك بریزید و از كیسه پلاستیكی به آرامی در مخزن خالی كنید.

- دكتر بلید را توسط هوای فشرده تمیز كنید و در جای خود قرار دهید و پیچ‎ها را ببندید.

- بوش‎های پلاستیكی را تمیز كنید و در دو طرف غلطك مغناطیسی قرار دهید: بوش كوچكتر در سمت راست (در محل قرار گرفتن پلیت فلزی) و بوش بزرگتر در سمت چپ قرار می‎گیرد.

- بازوی نگهدارنده را در سمت چرخ دنده (سمت چپ) و پلیت برق‎رسان را در سمت راست قرار دهید (شكل 22).

 


شكل 21


شكل 22

 

- غلطك مغناطیسی را روی مخزن تونر قرار دهید. درپوش قسمت برق رسان را در جای خود قرار دهید و پیچ آن را ببندید (شكل 23).

- در طرف دیگر سه چرخ دنده را در جای خود قرار دهید (شكل 24).

 


شكل 23


شكل 24

 

- درپوش چرخ دنده‎ها را در جای خود بگذارید و پیچ آن را ببندید (شكل 25).

- نیم تنه تونر و نیم تنه درام را به شكل صحیح به هم متصل كنید. پین‎های كارتریج را در دو طرف كارتریج با دقت در جای خود نصب نمایید و آنها را اندكی در داخل كارتریج فرو كنید (شكل 26 و 27).

- شاتر درام را در جای خود نصب كنیدبه گونه‎ای كه انتهای كوچك L شكل فنر روی مخزن تونر قرار گیرد (شكل 28)

- دو انتهای شاتر درام را فشار دهید تا در جایگاه خود قفل شود. همچنین می‎توانید شاتر درام را در یك طرف با لغزاندن به جایگاه خود وارد كنید و طرف دیگر را فشار دهید.

- كارتریج آماده نصب در پرینتر است. موفق باشید!

 


شكل 25
 


شكل 26
 


شكل 27


شكل 28

 

 یادآوری چند نكته:

 • نظر به اینكه فعالیت این مركز صرفاً شارژ كارتریج لیزری رنگی است لطفاً در رابطه با شارژ كارتریج لیزری مشكی و یا مطالب این صفحه با ما تماس نگیرید.

 • كارتریج پرینتر HP 1200 دارای شماره فنی C7115A و كارتریج پرینترهای HP 1150/1300 دارای شماره فنی Q2613A می‎باشد.

 • همواره از تونر درجه یك - ترجیحاً آمریكایی - استفاده كنید. استفاده از تونرهای نامرغوب درجه 2 و 3 چینی و برچسب ژاپن (كه در اصل ژاپنی نیست) كیفیت چاپ پایین‎تر و بعضاً غیر قابل قبولی دارد.

 • در نرم‎افزار درایور كلیه پرینترهای لیزری HP گزینه‎ای تحت عنوان Density وجود دارد كه توسط آن می‎توانید شدت كم رنگ و پر رنگ بودن چاپ را تنظیم كنید. Density عددی بین 1 تا 5 می‎باشد كه با 1 كم رنگ‎ترین و با 5 پر رنگ‎ترین پرینت را خواهید داشت. پیش فرض Density عدد 3 می‎باشد. پس از شارژ كارتریج چنانچه پرینت اندكی كم رنگ است، Density را روی 4 یا 5 تنظیم كنید. بدیهی است Density بالاتر تونر بیشتری مصرف می‎كند.

 • كپـی‎برداری و استفاده از مطالب آموزشی این صفحه بدون ذكـر منبع كاملاً آزاد است. چـرا؟ . . . ! یكی از اهداف اصلی ما از تهیه این صفحات آموزشی، آشتی دادن كاربران پرینتر با شارژ كارتریج است. در طول تجربه كاری‎مان به كرات با اشخاص و شركتهایی مواجه شده‎ایم كه یكبار كارتریجشان را جهت شارژ به یكی از فروشگاه‎های شارژ كارتریج برده‎اند كه به واسطه بی‎تجربگی شارژكار محتـرم و استفاده از تونر ارزان و نامرغوب، با شارژ بی كیفیت و غیر قابل استفاده مواجه شده‎اند و علاوه بر اینكه وقت و پولشان تلف شده است به واسطـه همین خاطره نامطلوب، فكر شارژ را برای همیشه از سر بیرون كرده‎اند! حتی این موضوع باعث شده این شایعه بوجود آید كه شارژ كارتریج یك كار غیر اصولی و غیرقانونی است و همواره باید كارتریج فابریك خرید. اما این موضوع باید روشن شود كه شارژ اصولی با مبنای علمی می‎تواند كیفیتی دقیقاً معادل كارتریج فابریك داشته باشد بطوریكه حتی افراد حرفه‎ای نتوانند پرینت كارتریج شارژی را از كارتریج فابریك تشخیص دهند.

 • ضمناً این بلاگ هیچگونه مسئولیتی در قبال خسارات احتمالی ناشی از عدم توانایی كاربر در شارژ كارتریج با استفاده از دستورالعمل‎های فوق ندارد و كلیه عواقب آن مستقیماً متوجه خود كاربر می‎باشد.

 • چنانچه در آینده فرصتی دست دهد، آموزش شارژ كارتریج پرینترهای پرمصرف دیگر را نیز در همین صفحه قرار خواهیم داد.